DZIAŁANIA W OBSZARZE ZAJĘTYM PRZEZ PRZECIWNIKA – ROLA, MOŻLIWOŚCI I OGRANICZENIA W WYKORZYSTANIU WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

Słowa kluczowe: sztuka wojenna, siły zbrojne, wojska obrony terytorialnej, działania taktyczne, działania nieregularne

Abstrakt

Ustawą z dnia 01 stycznia 2017 roku powołano w Polsce nowy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Prace nad ich utworzeniem zaczęły się kilka miesięcy wcześniej. Po raz pierwszy w Polsce utworzono siły, których działanie bojowe przypisane jest do stałych rejonów odpowiedzialności (SRO). Powoduje to, że siły te nie wycofują się, lecz zostają w obszarze, który może być zajęty przez przeciwnika. Tym samym prowadzenie działań nieregularnych stało się jednym z głównych zadań nowoutworzonych wojsk. Doświadczenia konfliktów XXI wieku podkreślają, iż działania na tyłach przeciwnika oraz oddziaływanie na jego siły i środki w czasie okupacji mają kluczowe znaczenie dla podtrzymania ducha walki i końcowego sukcesu polityczno-militarnego

Bibliografia

Frącik K., Szkołuda D., Fryc M., Działania nieregularne w uwarunkowaniach współczesnego pola walki, wyd. Adam Marszałek, Toruń 2018.

Lasoń M., Klisz M., Wojska obrony terytorialnej w Polsce i na świecie w drugiej dekadzie XXI wieku, „Bezpieczeństwo Teoria i Praktyka” 2017, nr 3.

Marczak J., Jakubczak R., Raport strategiczny: Siły Zbrojne RP w drugiej dekadzie XXI wieku. Koncepcja strategiczna Obrony Terytorialnej RP, AON, Warszawa 2014.

Michalak A., Cele, zadania, struktura i funkcje wojsk obrony terytorialnej w XXI wieku, [w:] Wojska obrony terytorialnej w Polsce i na świecie w drugiej dekadzie XXI wieku, Lasoń M., Klisz M., „Bezpieczeństwo Teoria i Praktyka” 2017, nr 3.

Michalak A., Działania nieregularne – współczesne wyzwania, „Bellona” 2016, nr 3.

Michalak A., Działania taktyczne wojsk obrony terytorialnej, ASzWoj, Warszawa 2020.

Stachowski M., Koncepcja Wojsk Obrony Terytorialnej jako piątego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (materiał dyskusyjny), [w:] Wojska obrony terytorialnej w Polsce i na świecie w drugiej dekadzie XXI wieku, Lasoń M., Klisz M., „Bezpieczeństwo Teoria i Praktyka” 2017, nr 3.

Usydus M., Zbrojny ruch oporu, Studium teorii i praktyki działań nieregularnych, Warszawa 2017.

Zajączkowski A., Działania niekonwencjonalne i nieregularne w doktrynach i praktyce – stan obecny i perspektywy, [w:] Działania nieregularne w uwarunkowaniach współczesnego pola walki, Frącik K., Szkołuda D., Fryc M., wyd. Adam Marszałek, Toruń 2018.

Opublikowane
2022-09-01
Dział
Artykuły recenzowane